جی پی اس خودرو یکی از امکانات و آپشن هایی است که امروزه در اکثر خودروهای مدرن و روز دنیا به کار می رود و توسط شرکت های معتبر خودروسازی بر روی خودرو های مختلف نصب می گردد.. پیش از آن که بخواهیم به معرفی جی پی اس خودرو بپردازیم ابتدا بهتر است اطلاعاتی در مورد سیستم جی پی اس ارائه کرده و این سیستم را به صورت کامل معرفی نماییم:

جی پی اس که همچنین به عنوان موقعیت یاب جهانی نیز شناخته می شود، یک سیستم ماهواره ای می باشد که از تعداد ۲۴ ماهواره تشکیل شده که این ماهواره ها دائماً در مسیرهای مشخص در دور زمین چرخیده و یک سری اطلاعات مربوط به موقعیت دستگاه های مختلف را به صورت دائم ارسال و دریافت می نمایند و از این طریق به ردیابی محل دقیق دستگاههای مورد نظر می پردازند.

جی پی اس

نکاتی که در مورد کارکرد سیستم جی پی اس وجود دارد این است که این سیستم کاملاً مجزا از سیستم اینترنت و فضای مجازی کاربرد داشته و کار میکند و این امکان وجود دارد که با استفاده از سیستم موقیت یاب جهانی، بدون اینترنت به اطلاعات موقعیت مکانی دستگاه مورد نظر دستیابی داشته باشیم. همچنین گفتنی است که تمامی امکانات و سرویس های موجود در سیستم gps یا ماهواره موقعیت یابی جهانی رایگان بوده و شما هیچگونه هزینه ای را بابت امکانات سیستم جی پی اس پرداخت نمی کنید.

تبلیغ: دیگر نگران دزدیده شدن ماشین خود نباشید با ردیاب آهنربایی می توانید به راحتی ماشین خود را پیدا کنید.

معرفی و تاریخچه سیستم جی پی اس

سازمان و یا نظامی که سیستم جی پی اس را راه اندازی نمود وزارت دفاع آمریکا بود که این سیستم را  برای اولین بار در اواخر قرن نوزدهم و در سال ۱۹۷۸ راه‌اندازی کرد و توانست اولین ماهواره خود را به فضا پرتاب نمایند.

سیستم جی پی اس

 با توجه به امکانات بسیار گسترده و مناسبی که در سیستم موقعیت مکانی جی پی اس وجود داشت و می توانست در اختیار افراد مختلف قرار گیرد، این سیستم در سال ۱۹۸۰ برای کاربری های عمومی در اختیار تمام مردم قرار گرفت و با توجه به پیشرفت های به وجود آمده و استفاده های فراوانی که از سیستم جی پی اس می شد هر روزه دستگاه های مختلف و بسیار زیادی به این سامانه مجهز هستند و همچنین سیستم جی پی اس خودرو نیز یکی از نمونه‌های کاربری سیستم موقعیت یاب جهانی می باشد. با استفاده از سیستم جی پی اس خودرو این امکان وجود دارد که در هر لحظه موقعیت خودرو مورد نظر بررسی گشته و همچنین به مسیریابی به آسان ترین شکل ممکن بپردازیم.

نحوه عملکرد جی پی اس خودرو

تکنولوژی به کار رفته در سیستم جی پی اس خودرو در عین حال که پیچیدگی و فرایندهای مهندسی گسترده ای دارد اما از تکنولوژی ساده و قابل هضم برای عموم استفاده می‌کند که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت. مثلا شما وارد یک اتومبیل می شوید و قصد دارید از تهران به سمت شمال حرکت کنید در این هنگام یکی از اقوام شما با شما تماس گرفته و از شما می خواهد مکان دقیق خود را اعلام نمایید. در این هنگام مثلا شما می گویید که در کیلومتر ۱۰ جاده تهران آمل در حرکت هستم به این صورت شما فاصله خود را از یک مکان مشخص بیان کردید. سیستم جی پی اس خودرو نیز دقیقا از همین روش استفاده می کند.

جی پی اس خودرو

با توجه به تعداد ماهواره هایی که در سیستم موقعیت یاب جهانی در حال فعالیت هستند این ماهواره ها دائماً در حال ارسال و دریافت اطلاعاتی مبنی بر زمان و مکان دقیق قرار گیری دستگاه هایی که بر روی آنها نصب شده می باشند و ما با استفاده از دستگاه ردیابی که تحت عنوان جی پی اس خودرو بر روی انواع مختلف خودرو ها نصب شده اند می توانیم به محاسبه دقیقه فاصله مورد نظر و مکان دقیق آنها بپردازیم. شرکت های مختلف خودروسازی برای اینکه بتوانند امکانات و راحتی بیشتری را در اختیار مشتریان و خریداران اتومبیل های خود قرار دهند دستگاه های جی پی اس خودرو را بر روی خودروهای خود به عنوان آپشن در نظر گرفته و از این طریق فرد خریدار خودرو می تواند با استفاده از جی پی اس خودرو به نقشه های دانلود شده بر روی سیستم به صورت لحظه ای و آنلاین دسترسی داشته و همچنین موقعیت خود را بر روی نقشه به صورت آنلاین مشاهده نمایید و به مسیریابی مکان مورد نظرش بپردازد.

مزایای استفاده از جی پی اس خودرو

  • استفاده از جی پی اس خودرو جهت شناسایی افرادی که سرعت مجاز را رعایت نمی کنند و همچنین کمک به رعایت سرعت مجاز و کاهش مصرف سوخت.
  • استفاده از جی پی اس خودرو جهت قرار دادن یکسری یادآور بر روی کیلومتر مشخصات خودرو جهت انجام سرویس و تعمیرات دوره ای
  • استفاده از جی پی اس خودرو جهت انجام مسیریابی کاملا آنلاین و دقیق با استفاده از سیستم جی پی اس خودرو
  • یافتن مکان های مورد نظر از جمله پمپ بنزین رستوران هتل و یا استراحتگاه در هنگام سفرهای با استفاده از جی پی اس خودرو
  • و بسیاری موارد دیگر

منبع: تکسا

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments