ردیاب چگونه کار می کند؟

ردیاب چگونه کار می کند:

برای آنکه بدانیم ردیاب چگونه کار می کند لازم است ابتدا توضیحی در مورد سیستم GPS  بدهیم .

جی پی اس چیست و چگونه کار می کند ؟

جی‌پی‌اس یا سیستم موقعیت‌یاب جهانی (Global Positioning Systems)، یک سیستم راهبری و مسیریابی ماهواره‌ای است که از شبکه‌ای با حداقل ۲۴ ماهواره تشکیل شده است. این ماهواره‌ها به سفارش وزارت دفاع ایالات متحده ساخته و در مدار زمین قرار داده شده‌اند. جی‌پی‌اس در ابتدا برای مصارف نظامی تهیه شد ولی از سال ۱۹۸۰ استفاده عمومی آن آزاد و آغاز شد.

خدمات این مجموعه در هر شرایط آب و هوایی و در هر نقطه از کره زمین در تمام شبانه‌روز در دسترس است و

استفاده از آن رایگان است.

قطب نماهایی که با نیروی مغناطیسی زمین جهت یابی می‌‌کنند، به تدریج جای خود را به گیرنده‌های جی‌پی‌اس خواهند داد؛ جی‌پی‌اس، سامانه‌ای است که به کمک گروهی از ماهواره‌ها جهت یابی می‌‌کند. ماهواره‌هایی که هرکدام در مدارهای خود به دور زمین در گردشند؛ این ماهواره‌ها با ایستگاه‌های ویژه‌ای بر روی زمین در تماس اند و همواره موقعیت آن‌ها در فضا مشخص است. دستگاه گیرندهٔ جی‌پی‌اس شما، با ارتباط با تعدادی از این ماهواره ها، فاصلهٔ شمارا تا آن‌ها تعین می‌‌کند و سپس موقعیت دقیق شما روی زمین بدست می‌‌آید.
در واقع اساس کار این سامانه، فرستادن سیگنال‌های رادیویی با فرکانس بالا و به طور پیوسته است که زمان و مکان ماهواره را نسبت به زمین مشخص می‌‌کند و یک گیرندهٔ جی‌پی‌اس روی زمین، با گرفتن این اطلاعات از سه ماهواره یا بیشتر، آن‌ها را پردازش می‌‌کند و موقعیت کاربر را در هر نقطهٔ زمین، در هر ساعتی از شبانه روز و در هر وضعیت آب و هوایی به او نشان می‌‌دهد.

با چندین اندازه گیری متعدد، گیرنده به محاسبهٔ سرعت، مدت زمان سفر، فاصلهٔ شما تا مقصد، مختصات جغرافیایی (طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا)، زمان طلوع و غروب خورشید و ماه (در تقویم نجومی)، تعداد ماهواره ها، زمان محلی و ... می‌‌پردازد و آن را در اختیار کاربر قرار می‌‌دهد. به طور میانگین، هشت ماهواره از 24 ماهواره، در اطراف هر نقطه از کرهٔ خاکی که باشید در آسمان گشت می‌‌زنند.
هرچه گیرندهٔ شما به ماهواره‌های بیشتری وصل شود، اطلاعات دقیق تری را برای شما محاسبه می‌‌کند.

ردیاب چگونه کار می‌کند
حال که کاملا با مفهوم GPS آشنا شدیم به توضیح ردیاب خودرو می پردازیم.

پس دستگاه GPS موقعیت خودرو را از طریق ماهواره ها پیدا می کند حال باید با قسمتی به نام GSM که همان ماژول موبایل یا تلفن هوراه است این اطلاعات را به ما منتقل کند که دستگاه ردیاب موقعیت خودرو را به دو صورت SMS و هم از طریق اینترنت سیم کارت یعنی GPRS بر روی سایت منتقل می کند و ما تمام اطلاعات از جمله مکان سرعت فاصله طی شده سرعت را به ما منتقل می کند .

حال سوالی مطمرح می شود که اگر خودرو در مکان هایی حرکت کرد که تحت پوشش دکل مخابراتی نبود آیا اطلاعات موقعیت ها و سرعت هایی که در آن محدوده حرکت کرده از بین می رود . در پاسخ باید گفت رم داخل دستگاه این قابلیت را فراهم می سازد که تمام اطلاعات را در خود ذخیره کند و به محض بر قراری آنتن اطلاعات را یکباره ارسال کند پس بنابراین در هیچ منطقه ای اطلاعات GPS از بین نمی رود.

ردیابی به این صورت را GPS می نامیم حال اگر بدون استفاده از GPS و تنها با استفاده از اینکه دستگاه ما با دکل مخابراتی آن محدوده چه فاصله ای دارد بتوانیم با خطلای 100 متر موقعیت را پیدا کنیم باز هم به نوعی توانسته ایم موقعیت خود را اهراز کنیم ولی با خطایی به مراتب از GPS بیشتر که به این نوع ردیابی در اصطلاح LBS می گوییم.
رهبری