باتری لیتیوم

باتری لیتیوم

باتری های لیتیوم – یونی باتری هایی هستند که امروزه بسیار فراگیر شده و امکان ظرفیت های بالای ذخیره سازی در حجم و ابعاد کوچک را فراهم کرده اند

باتری های لیتیم دارای دو نوع مختلف هستند نوع اول از کاتد مایع و یا گازی استفاده می شود مانند دی اکسید گوگرد یا تیونیل کلرایدو نوع دوم دارای کاتد جامد است که ماده ای به نام دی اکسید منگنز و یا پلی کربن مونوفلراید آن را تشکیل داده است. این نوع برای ظرفیت های کم یا متوسط استفاده می شود و این در حالیست که نوع اول برای ظرفیت های بالا بکار می رود.
در این باتری ها از الکترود مارپیچی (مانند نیکل کادمیم ها)و یا از نوع فشرده در ساختمان باتری استفاده می شود. نوع اول جریان بیشتری تامین می کند و نوع فشرده ظرفیت بیشتری را آماده می سازد.

باتری های لیتیم با افزایش دما بیش از 100 درجه کارایی خود را از دست می دهند و در باتری هایی که بیش از یک سلول دارند به وسیله ی فیوز یا مقاومت در مقابل اتصال کوتاه محافظت می شوند.

انواع باتری های لیتیم

1 لیتیم – کربن مونوفلورایداین باتری ها دارای کاتد جامد و 3 ولت نیروی محرکه در حالت استاندارد برای جریان های کم تا متوسط 150 میلی آمپر است  در بازه حرارتی 40 – تا 85 درجه کار می کند و ظرفیت آن تا حدود 5 آمپرساعت است.
2 لیتیم – اکسید مسکاتد جامد با نیروی محره 5/1 ولت در حالت استاندارد برای جریان های تا آمپر است. محدوده ی حرارتی آن 20 – تا 55 درجه و ظرفیت نامی آن 20 آمپرساعت عنوان شده.
3 اکسید فسفات مس – لیتیومدارای کاتد جامد و 2.4ولت نیروی محرکه که از مشتقات لیتیم – اکسید مس می باشد . در بازه حرارتی 40 – تا 75 درجه کار می کند و ظرفیت آن تا حدود 5 آمپرساعت است.
4 لیتیوم – تیونیل کلرایددارای کاتد مایع و 3.5 ولت نیروی محرکه برای جریان های تا 2 آمپراستفاده می شود در بازه حرارتی 40 – تا 75 درجه کار می کند و ظرفیت آن تا حدود 18 آمپرساعت است و برای دستگاه های مخابراتی که تحت شرایط دشوار کار می کنند مناسب است.
5 دی اکسید منگنز – لیتیماین باتری دارای کاتد جامد با نیروی محرکه 3 ولت در نوع استاندارد برای جریان های کم استفاده می شود. محدوده ی درجه حرارت کاری اش 20 – تا 85 درجه و ظرفیت آن حدود 5 آمپر است.
6 لیتیوم پلیمراز جمله جدیدترین باتری هاست که بیشترین بازده و بالاترین جریان دهی را داراست. قیمت های بالاتری دارد اما کاربردش از بقیه بیشتر است و در انواع مختلف به فروش می رسد. نسبت به وزن کمی که دارند انرژی زیادی تحویل می دهند. می توانند حتی بیش از 40 آمپر جریان دهی کنند. نیروی محرکه هر سلول 3.7 ولت است. در ساخت این باتری ها از پلیمرهایی مانند پلی انیلین،پلی استیلن، پلی فنیلن و …استفاده می شود.

باتری لیتیوم-یون یک خانواده از باتری‌های قابل شارژ است که در آن در زمان تخلیه، یون‌های لیتیوم از الکترودمنفی به سمت الکترود مثبت و در هنگام شارژ شدن وارونه حرکت می‌کنند. این باتری ها در مقایسه به نسل های قدیمی تر باتری ها یعنی )NiCd نیکل – کادمیوم) و) NiMH (نیکل – مولیبدن) ، وزن سبک تری دارند و علاوه بر این از دوره ماندگاری بیشتری در هر بار شارژ بهره می برند اما بهتر از این نیز می توانند باشند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *